Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2017.89/2-09

Lista wydań / 5/2017
Poziom umiędzynarodowienia wybranych rynków kapitałowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej

Autorzy: Andrzej Kuciński
Akademia im. Jakuba z Paradyża

Magdalena Byczkowska
Akademia im. Jakuba z Paradyża
Słowa kluczowe: zagraniczna spółka akcyjna podwójne notowania giełda papierów wartościowych
Data publikacji całości:2017

Cel – Celem artykułu była analiza i ocena poziomu umiędzynarodowienia wybranych rynków kapitałowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Metodologia badania – Przedmiotem badania objęto dwanaście giełd papierów wartościowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej tj.: Serbii, Słowacji, Rumunii, Węgier, Bułgarii, Słowenii, Czech, Austrii, Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Polski oraz Chorwacji. W analizie poziomu umiędzynarodowienia poszczególnych giełd papierów wartościowych wykorzystano informacje na temat liczby notowanych spółek zagranicznych, kapitalizacji przedsiębiorstw zagranicznych, a także wartości ich obrotu. Wynik – Z przeprowadzonych badań wynika, iż rynki kapitałowe krajów Europy Środkowej i Wschodniej wykazują niski poziom umiędzynarodowienia lub też mają wyłącznie charakter rynku, na którym notowane są tylko spółki krajowe. Oryginalność/wartość – Zagadnienie dual listing nie jest często poruszane w literaturze. Wartością dodaną opracowania są wyniki badań odnoszące się do oceny umiędzynarodowienia wybranych rynków kapitałowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

1.Chłopecki, A., Dyl, M. (2017). Prawo rynku kapitałowego. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck.
2.Dyrektywa 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych zmieniająca dyrektywę Rady 85/611/EWG i 93/6/EWG i dyrektywę 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylająca dyrektywę Rady 93/22/EWG Dz. Urz. L 145, 30/04/2004 P. 0001–0044.
3.FESE – Federation of European Securities Exchanges – Statistics & Research. Pobranoz: http://www.fese.eu. (19.02.2017).
4.Gorczyńska, A., Jonek-Kowalska, I. (2012). Kwity depozytowe jako źródło finansowania podmiotów gospodarczych w warunkach globalizacji rynków finansowych. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 1 (271), 172–180.
5.Liberadzki, K. (2011). Kwity depozytowe. W: G. Kozuń-Cieślak (red.), Światowy rynek kapitałowy – wybrane zagadnienia. Warszawa: Wydawnictwo Difin.
6.Nawrot, W. (2006). Emisja akcji w Polsce w nowej europejskiej perspektywie. Jednolity rynek papierów wartościowych w Unii Europejskiej. Warszawa: Wydawnictwo CeDeWu.
7.Nawrot, W. (2008a). Finansowanie firm na rynkach zagranicznych. Warszawa: Wydawnictwo CeDeWu.
8.Nawrot, W. (2008b). Udziałowe papiery wartościowe na rynkach międzynarodowych. Warszawa: Wydawnictwo CeDeWu.
9.Wróbel, B., Nakoneczny, K. (red.) (2009). Systemy rozrachunku papierów wartościowych w Polsce i Unii Europejskiej. Warszawa: Narodowy Bank Polski.
10.Zarzycka, E. (2007). Czynniki mające wpływ na decyzje o zagranicznych emisjach papierów wartościowych dokonywanych przez spółki za granicą. Acta Universitatis Lodziensis, Folia Oeconomica, 209, 189–202.