Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2016.4.82/1-25

Lista wydań / 4/2016
Ocena aktywności inwestycyjnej w przedsiębiorstwach rozpoczynających działalność gospodarczą w Polsce w latach 2004–2014

Autorzy: Danuta Zawadzka

Agnieszka Kurdyś-Kujawska

Agnieszka Sompolska-Rzechuła
Słowa kluczowe: inwestycje aktywność inwestycyjna nowo powstałe przedsiębiorstwa
Data publikacji całości:2016

Cel – I dentyfikacja i ocena aktywności inwestycyjnej nowo powstałych przedsiębiorstw w Polsce. Metodologia badania – Analizie poddano odsetek nowo powstałych przedsiębiorstw prowadzących działalność inwestycyjną według wybranych kryteriów tj. forma prowadzonej działalności (osoby fizyczne, osoby prawne), poziomu zatrudnienia (przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników najemnych, przedsiębiorstwa bez pracowników najemnych tzn. takie, w których pracowali tylko właściciele i wspomagający ich członkowie rodzin) oraz rodzaj prowadzonej działalności (przemysł, budownictwo, handel, hotele i restauracje, transport, pośrednictwo finansowe, obsługa nieruchomości i firm, edukacja, ochrona zdrowia, pozostała działalność usługowa). Analizę intensywności zmian w czasie zjawisk dokonano za pomocą wskaźników dynamiki. Wynik – Od momentu wejścia Polski do UE wzrasta aktywność inwestycyjna nowo powstałych przedsiębiorstw. Większą skłonnością do inwestowania odznaczały się podmioty prowadzone przez osoby prawne niż osoby fizyczne. Od 2009 roku systematycznie z roku na rok zmniejszała się aktywność inwestycyjna w przedsiębiorstwach, w których pracował tylko właściciel i jego rodzina. Poziom aktywności inwestycyjnej był zróżnicowany w zależności od branży w jakiej działały nowo powstałe przedsiębiorstwa. Oryginalność/wartość – Wysoki udział przedsiębiorstw aktywnych inwestycyjnie występuje w jednostkach zajmujących się obsługą nieruchomości, zaś niski w przedsiębiorstwach związanych z handlem. Kierunek zmian aktywności inwestycyjnej w poszczególnych branżach był zróżnicowany. W badanym okresie zwiększył się odsetek nowo powstałych przedsiębiorstw prowadzących działalność inwestycyjną w budownictwie, przemyśle, edukacji oraz nieznacznie w obsłudze nieruchomości i handlu, zmniejszył się natomiast w hotelarstwie, pozostałej działalności, transporcie, pośrednictwie finansowym oraz ochronie zdrowia. Najwięcej z roku na rok aktywnych inwestycyjnie przedsiębiorstw rozpoczynających działalność gospodarczą przybywało w branży budowlanej, zaś w największym stopniu aktywność inwestycyjną ograniczały nowo powstałe przedsiębiorstwa z pozostałą działalnością usługową.

1.Adair A.S., Berry J.N., McGreal W.S. (1994). Investment Decision Making: A Behavioral Perspective. Journal of Property Finance, 5 (4).
2.Dębski W. (1996). Zarządzanie finansami. Tom 1: Instrumenty finansowe, analiza finansowa, planowanie finansowe, efektywność inwestycji. Warszawa: Wydawnictwo Centrum Informacji Menadżera.
3.Dziworska K. (1993). Inwestycje przedsiębiorstw. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
4.Filip P. (2010). Aktywność ekonomiczna przedsiębiorstw małej i średniej skali w Polsce. W: Z. Zioło, T. Rachwała, Przedsiębiorczość w warunkach integracji europejskiej. Warszawa–Kraków: Nowa Era.
5.Głodek P. (2005). Powstanie i finansowanie małej firmy technologicznej. W: P. Głodek, J. Kornecki, J. Ropęga, Funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw we współczesnej gospodarce. Wybrane zagadnienia. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
6.Jajuga K. (2007). Elementy nauki o finansach. Warszawa: PWE.
7.Jajuga K., Słoński T. (1998). Finanse spółek. Długoterminowe decyzje inwestycyjne i finansowe. Wrocław: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu.
8.Michalak A. (2007). Finansowanie inwestycji w teorii i praktyce. Warszawa.
9.Owsiak S. (2002). Podstawy nauki finansów. Warszawa: PWE.
10.Rogowski W. (2006). Rachunek efektywności przedsięwzięć inwestycyjnych. Kraków: Oficyna Wydawnicza Wolters Kluwer.
11.Rydarowska-Kurzbauer J. (2013). Źródła finansowania działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw na przykładzie wybranych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Studia Ekonomiczne, 156.
12.Ryżewska S. (1999). Bankowa analiza przedsiębiorstwa na potrzeby oceny ryzyka kredytowego. Warszawa: Twigger.
13.Sobczyk M. (2004). Statystyka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
14.Warunki powstania i działania oraz perspektywy rozwojowe polskich przedsiębiorstw (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014). Warszawa: GUS.
15.Wrzosek S. (1994). Ocena efektywności rzeczowych inwestycji przedsiębiorstw. Wrocław: Wydawnictwo SYGMA.
16.Zaród J. (2015). Dynamika i kierunki przemian strukturalnych w rolnictwie woj. Zachodniopomorskiego. Wiadomości Statystyczne, 7.
17.Zeliaś A., Pawełek B., Wanat S. (2002). Metody statystyczne. Zadania i sprawdziany. Warszawa: PWE.