Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2016.81-06

Lista wydań / 3/2016 (81)
UKEF Development and Importance for Official Export Promotion in the United Kingdom
(Rozwój i znaczenie UKEF w zakresie oficjalnego wspierania eksportu w W ielkiej Brytanii)

Autorzy: Agnieszka Dorożyńska

Tomasz Dorożyński
Słowa kluczowe: export credits export finance official export support
Data publikacji całości:2016

Handel międzynarodowy, a zwłaszcza polityka proeksportowa, zawsze był priorytetem dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Realizacja polityki oficjalnego wspierania eksportu w oparciu o system składający się z mechanizmów finansowych i ubezpieczeniowych, zapewniała konkurencyjną pozycję krajowym eksporterom. Angielski system wspierania eksportu jest jednym z najdłużej funkcjonujących, bowiem początek jego rozwoju przypada na wczesne lata XX wieku. Celem artykułu jest ocena działalności UKEF jako instytucjonalnego ogniwa, które udziela wsparcia eksporterom i inwestorom, uzupełniając w ten sposób ubezpieczeniowo-gwarancyjną ofertę rynku komercyjnego. Do oceny funkcjonowania UKEF wykorzystano dane statystyczne z raportów rocznych agencji UKEF. Ocenie poddano stopnień zaangażowania we wspieranie krajowego eksportu, dostępne instrumentarium finansowo- ubezpieczeniowe oraz strukturę branżową i geograficzną wspieranego eksportu. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż mimo znacznego spadku eksportu objętego oficjalnym wsparciem, istnieją przesłanki dla kontynuowania działalności jednej z najstarszych agencji kredytów eksportowych na świecie.

1.Amnesty International UK (2013). A History of Neglect UK Export Finance and Human Rights.
2.Corporate report UK Export Finance Performance Highlights: 2014 to 2015. Retrieved from: www.uk.gov.
3.Drummond, R. (2008). The Role of Export Credit Agencies in Project Financing. Project Finance. Retrieved from: http://whoswholegal.com/news/features/article/11811/the-role-export-credit-agencies-project-financing.
4.ECGD (2000). Reinsurance for Exports Sold on Short Terms of Credit, Annex A. In: A Report on the Provision of ECGD reinsurance for Export Sold on Short terms of Payment. ECGD July.
5.ECGD (2004). The Work of The Export Credit Guarantee Department. Sixth Report of Session 2003–2004. House of Commons Trade and Industry Committee.
6.Estimating The Economic Costs and Benefits of ECGD. A Report for The ECGD (2003). NERA.
7.Lipińska, A. (1975). Kredyty eksportowe w krajach kapitalistycznych. Systemy, mechanizmy, koszty. Warszawa: PWE.
8.Mah, J.S. (2003). The Export Insurance System and Export Supply of Britain. University of Connecticut, Department of Economics Working Paper Series.
9.NERA and Annual Reports UKEF/ECGD (1995–2015).
10.Olszewski, A. (1974). Ubezpieczenie kredytów eksportowych na tle zasad kredytowania i finansowania transakcji eksportowych. Warszawa.
11.UKEF (2013). UK Export Finance Supporting the National Export Challenge. BExA