Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2016.2.80/1-10

Lista wydań / 2/2016
Wykorzystanie informacji kosztowych w procesie zarządzania szpitalami w Słowenii

Autorzy: Magdalena Kludacz-Alessandri
Słowa kluczowe: rachunek kosztów proces zarządzania szpitale
Data publikacji całości:2016

Cel – celem opracowania jest analiza i ocena wykorzystania informacji pochodzących z rachunku kosztów w procesie zarządzania szpitalami w Słowenii. Rachunek kosztów stanowi bowiem główne narzędzie generujące informacje na potrzeby podejmowania ważnych decyzji ekonomicznych przez menedżerów nie tylko szpitali, ale wszystkich jednostek gospodarczych. Metodologia badania – w opracowaniu przedstawiono wyniki badania empirycznego przeprowadzonego w słoweńskich szpitalach w latach 2012–2013. W badaniach uczestniczyła między innymi kadra kierownicza szpitali, która odpowiadała na pytania dotyczące wykorzystania informacji kosztowych w procesie zarządzania szpitalem. Wynik – przeprowadzone badania pokazują, że szpitale w Słowenii w dużym stopniu wykorzystują rachunek kosztów w procesie zarządzania. Dyrektorzy szpitali posługują się informacjami kosztowymi przede wszystkim do budżetowania i kontroli kosztów. Na podstawie informacji kosztowych dokonują również oceny efektywności wykorzystania zasobów, analizują koszty JGP, podejmują decyzje dotyczące nabycia sprzętu medycznego i prowadzą negocjacje cenowe z płatnikiem. Oryginalność/wartość – tematyka związana z wykorzystaniem rachunku kosztów w procesie zarządzania szpitalami działającymi w różnych krajach europejskich nie była wcześniej w Polsce przedmiotem badań empirycznych.

1.Chluska, J. (2007). Determinanty wprowadzenia rachunku kosztów działań w szpitalu. Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości,
2.38, 25–36.
3.Jaruga, A., Nowak, W., Szychta, A. (2001). Rachunkowość zarządcza – koncepcje i zastosowania. Łódź: Społeczna
4.Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania: Absolwent.
5.Kludacz, M. (2015). Rachunek kosztów i jego wykorzystanie w zarządzaniu szpitalem. Prace Naukowe Uniwersytetu
6.Ekonomicznego we Wrocławiu, 389, 160–171.
7.Kiziukiewicz, T. (2014). Rachunkowość jednostek sektora finansów publicznych i instytucji finansowych. Warszawa:
8.PWE.
9.Mazur, I. (2008). Rachunek kosztów w zarządzaniu zakładem opieki zdrowotnej. W: J. Stępniewski (red.), Strategia,
10.finanse i koszty szpitala. Praca zespołu badawczego UJ (s. 157–216). Warszawa: Wolters Kluwer Polska.
11.Nowak, E. (2006). Strategiczne zarządzanie kosztami. Kraków: Oficyna Ekonomiczna.
12.Świderska, G. (red.). (2013). Rachunek kosztów w zakładzie opieki zdrowotnej. Podręcznik. Warszawa: Oficyna
13.Wydawnicza SGH.
14.Terebucha, E., (1971). Rachunek kosztów przedsiębiorstw przemysłowych. Warszawa: PWE.
15.Zupanič, M., (2014). Kdaj bomo poznali prave cene v slovenskem zdravstvu. Notranja Politika, 12 kwietnia.