Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2017.87/2-12

Lista wydań / 3/2017
Forma opodatkowania działalności gospodarczej jako instrument optymalizacji podatkowej

Autorzy: Michał Sosnowski
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze
Słowa kluczowe: optymalizacja podatkowa podatek dochodowy polityka fiskalna
Data publikacji całości:2017

Streszczenie: Cel – W artykule autor koncentruje uwagę na problemach związanych z optymalizacją podatkową w kontekście wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej. W tym celu dokonano prezentacji form opodatkowania dochodów dostępnych dla przedsiębiorstw osób fizycznych w polskim systemie podatkowym. Metodologia badania – Przeprowadzono symulację poziomu opodatkowania dla różnych form opodatkowania w zależności od sumy przychodów, kosztów, wielkości zatrudnienia i rodzaju działalności gospodarczej. Wynik – W konkluzji stwierdzono, że przedsiębiorstwo optymalizujące poziom podatków musi w planowaniu finansowym dokonać analizy poziomu opodatkowania w zależności od istotnych parametrów wpływających na wynik finansowy, w szczególności przychodów i kosztów. Oryginalność/wartość – W artykule stwierdzono, że tylko stałe monitorowanie danych ekonomicznych przedsiębiorstwa umożliwia optymalny i dostosowany do potrzeb wybór formy opodatkowania, który minimalizuje poziom ciężarów podatkowych, ipso facto maksymalizuje osiągany zysk netto.

1.Andel, N., Haller, H. (1980). Handbuch der Finanzwissenschaft. Tübingen: J.C.B. Mohr.
2.Bouvier, M. (2000). Wprowadzenie do prawa podatkowego i teorii podatku. Warszawa: Wydawnictwo KiK.
3.Dymek, M. (2006). Optymalizacja podatkowa, czyli jak oszczędzić na podatku dochodowym od osób prawnych. Gdańsk: ODDK.
4.Głuchowski, J. (2006). Polskie prawo podatkowe. Warszawa: LexisNexis.
5.Gruziel, K. (2009). Istota i założenia optymalizacji podatkowej – wybrane aspekty. Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie. Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, 77, 175–186.
6.Kozłowska, H. (2011). Optymalizacja podatkowa przedsiębiorstwa w dobie kryzysu. Warszawa: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Instytut Certyfikacji Zawodowej Księgowych.
7.Kudert, S., Jamroży, M. (2013). Optymalizacja opodatkowania dochodów przedsiębiorców, wyd. 2. Warszawa: Wolters Kluwer.
8.Litwińczuk, H. (red.) (2008). Prawo podatkowe przedsiębiorców, t. 1, wyd. 6. Warszawa: Wolters Kluwer.
9.Poszwa, M. (2007). Zarządzanie podatkami w małej i średniej firmie. Rozwiązania na lata 2007–2009. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck.
10.Wójtowicz, W. (2002). Pojęcie i charakter podatku jako dochodu publicznego. W: W. Wójtowicz (red.), Prawo podatkowe. Bydgoszcz: Oficyna Wydawnicza Branta.
11.Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. 2012, poz. 361 z późn. zm.).
12.Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.).
13.Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. 2016, poz. 2180 z późn. zm.).