Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

Vorher: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2016.84/1-08

Liste der Ausgaben / 6/2016
Wybrane aspekty pomiaru efektywności i skuteczności jednostki samorządu terytorialnego

Autoren: Olga Szołno
Schlüsselbegriffe: efektywność skuteczność mierniki jednostki samorządu terytorialnego
Data publikacji całości:2016
Seitenanzahl:9 (91-99)

Abstract

Cel – Zaprezentowanie znaczenia efektywności i skuteczności oraz mierników służących do ich badania, a także dokonanie oceny stosowanych mierników w wybranej JST. Metoda badawcza – Analiza literatury przedmiotu, aktów prawnych, materiałów źródłowych. Zastosowano także metodę obserwacji oraz przeprowadzono indywidualne wywiady pogłębione z pracownikami badanej jednostki (dyrektorem wydziału budżetu oraz 4 osobami zatrudnionymi w tym wydziale). Wynik – Zdefiniowano pojęcia efektywność i skuteczność odnoszące się do JST, dokonano charakterystyki mierników służących do ich pomiaru, zidentyfikowano problemy związane z konstruowaniem mierników oraz dokonano oceny stosowanego systemu mierników w badanej JST. Oryginalność/wartość – Dokonana analiza funkcjonowania systemu mierników w badanej jednostce wskazuje na potrzebę jego poprawy tak, aby lepiej odzwierciedlał efektywność i skuteczność podejmowanych działań. Dzięki właściwie dobranym miernikom jednostka uzyskuje również informacje, które można wykorzystać dla celów zarządczych.
herunterladen

Artikeldatei

Bibliographie

1.Alińska, A., Woźniak, B. (red.). (2015). Współczesne finanse publiczne. Warszawa: Difin.
2.Bujak, A. (2008). Czynniki determinujące efektywność systemu informacyjnego rachunkowości. Annales UMCS, Sectio H, XLII, 113–127.
3.Kachniarz, M. (2012). Efektywność usług publicznych – teoria i praktyka. Wrocław: Wyd. UE we Wrocławiu.
4.Lubińska, T. (2014). Ocena złożoności zadaniowego planu wydatków budżetu państwa oraz skuteczności osiągania planowanych wartości mierników efektów w latach 2011–2014. W: S. Franek, M. Będzieszak (red.), Zarządzanie finansami publicznymi. Planowanie wieloletnie efektywności zadań publicznych, benchmarking (s. 286–313). Warszawa: Difin.
5.Lubińska, T., Strąk, T., Lozano-Platonoff, A., Będzieszak, M., Godek, M. (2009). Zasady skuteczności i efektywności jako zasady pomiaru efektów z nakładów publicznych. W: T. Lubińska (red.), Nowe zarządzanie publiczne – skuteczność i efektywność. Budżet zadaniowy w Polsce (s. 56–62). Warszawa: Difin.
6.Lubińska, T., Strąk, T., Lozano-Platonoff, A., Będzieszak, M., Godek, M, (2011). Paradygmat budżetowania zadaniowego. W: T. Lubińska (red.), Kierunki modernizacji zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego (s. 50–69). Warszawa: Difin.
7.Matwiejczuk, R. (2006). Zarządzanie marketingowo-logistyczne. Wartość i efektywność. Warszawa: C.H. Beck.
8.Modzelewski, P. (2014). Kontrola zarządcza w jednostkach sektora publicznego w zakresie pomiaru skuteczności i efektywności. W: P. Sienkiewicz, H. Świeboda (red.), Bezpieczeństwo, efektywność, budżet zadaniowy (s. 43–61). Warszawa: AON.
9.Owsiak, K. (2015). Dylematy związane z zarządzaniem finansami jednostek samorządu terytorialnego. W: T. Lubińska, M. Będzieszak, N. Marska-Dzioba (red.), Zarządzanie finansami publicznymi a efektywność (s. 327–339). Warszawa: Difin.
10.Owsiak, S. (2005). Finanse publiczne. Teoria i praktyka. Warszawa: PWN.
11.Skoczylas-Tworek, A. (2014), Zarządzanie przez cele w polskim sektorze finansów publicznych – diagnoza, problemy i wyzwania w dobie kryzysu. W: K. Winiarska (red.), Kontrola zarządcza oraz audyt wewnętrzny w teorii i praktyce (s. 283–295). Szczecin: Wyd. Naukowe US.
12.Świeboda, H, Borowik, M. (2014). Mierniki monitorowania celów i zadań w jednostkach sektora publicznego. W: P. Sienkiewicz, H. Świeboda (red.), Bezpieczeństwo, efektywność, budżet zadaniowy (s. 87–108). Warszawa: AON.
13.Ustawa z 27.08.2009 o finansach publicznych. Dz.U. 2013, poz. 885, z późn. zm.
14.Zawadzka-Pąk, U.K. (2013). Budżet zadaniowy w jednostkach sektora finansów publicznych. Gdańsk: ODDK.
15.Zioło, M. (2015). Ekonomiczne i prawne instrumenty zapewnienia efektywności wydatków gmin. W: S. Franek, M. Będzieszak (red.), Zarządzanie finansami publicznymi. Planowanie wieloletnie efektywności zadań publicznych, benchmarking (s. 395–408). Warszawa: Difin.