Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

Vorher: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2016.4.82/2-47

Liste der Ausgaben / 4/2016
Analiza komparatystyczna instrumentarium restrukturyzacji własnościowej przedsiębiorstw

Autoren: Joanna Świerk

Angelika Banach-Kobyra
Schlüsselbegriffe: restrukturyzacja fuzje i przejęcia outsourcing dezinwestycje
Data publikacji całości:2016
Seitenanzahl:9 (539-547)

Abstract

W obecnych realiach gospodarczych restrukturyzacja przedsiębiorstw jest coraz częściej wykorzystywana w zarządzaniu firmami, a co za tym idzie – stała się coraz częstszym tematem rozważań empirycznych. Rozległość tematyki restrukturyzacji wymusza podział jej rodzajów na mniejsze grupy – jedną z takich grup są narzędzia własnościowe restrukturyzacji firm. Fuzje, przejęcia, outsourcing i dezinwestycje stają się obecnie jednymi z popularniejszych działań restrukturyzacyjnych wprowadzanych w firmach w celu ulepszenia ich działalności. Celem artykułu jest wyszczególnienie cech charakterystycznych wspomnianych narzędzi oraz ich komparatystyka, wraz z ukazaniem skali ich wykorzystywania w polskich przedsiębiorstwach. Rozważania teoretyczne poparto praktyką poprzez ukazanie skali opisywanych zjawisk.
herunterladen

Artikeldatei

Bibliographie

1.Copeland T., Coller T., Murrin J. (1990). Measuring and Managing the Value of Companies. New York: John Wiley & Sons.
2.Deloitte (2014). Czy rozstania są trudne? Wydzielenie części biznesu. Pobrano z: www.deloitte.com (13.09.2014).
3.Garstka M. (2006). Restrukturyzacja przedsiębiorstwa podział przez wydzielenie. Warszawa: CeDeWu.
4.Guz M. (2004). Outsourcing jako metoda restrukturyzacji. W: Analiza procesu przemian społecznych. Dąbrowa Górnicza: WSB w Dąbrowie Górniczej.
5.Nalepka A. (1999). Restrukturyzacja przedsiębiorstwa. Zarys problematyki. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
6.Niebieszczańska W. (2012). Systemowe ujęcie kryzysu finansowego w przedsiębiorstwie. Zeszyty naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 690.
7.Nowak J., Zarzecki D. (2012). Perspektywa finansowa restrukturyzacji z elementami prognozowania upadłości przedsiębiorstw. Warszawa: Difin.
8.Porada-Rochoń M., Pawłowski M. (2009). Strategie redukcyjne. W: Restrukturyzacja przedsiębiorstw w procesie adaptacji do współczesnego otoczenia. Perspektywa międzynarodowa. Warszawa: Difin.
9.Porada-Rochoń M. (2009). Specyfika restrukturyzacji przedsiębiorstw. W: Restrukturyzacja przedsiębiorstw w procesie adaptacji do współczesnego otoczenia. Perspektywa międzynarodowa. Warszawa: Difin.
10.Siudak M. (2001). Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej.
11.Stankiewicz M.J. (2005). Konkurencyjność przedsiębiorstwa. Budowanie konkurencyjności przedsiębiorstwa w warunkach globalizacji. Toruń: Wydawnictwo Dom Organizatora.
12.Surmacz A. (2009). Instrumentarium finansowe w procesie restrukturyzacji przedsiębiorstw. W: Restrukturyzacja przedsiębiorstw w procesie adaptacji do współczesnego otoczenia. Perspektywa międzynarodowa. Warszawa: Difin.
13.Suszyński C. (2003). Restrukturyzacja, konsolidacja, globalizacja przedsiębiorstw. Warszawa: PWE.
14.Szapiel J. (2006). Branżowy wymiar przejęć i fuzji w warunkach rozwiniętych i rozwijających się gospodarek rynkowych. W: Zachowania decyzyjne podmiotów gospodarczych. Szczecin: Printgroup.
15.Szczepankowski P.J. (2000). Fuzje i przejęcia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
16.Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Dz.U. nr 94, poz. 1037.
17.Wawryszuk-Misztal A. (2012). Dezinwestycje przedsiębiorstw na przykładzie Grupy Handlowej Emperia. Annales UMCS. Sectio H, XLVI (4).