Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

Vorher: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

ISSN: 2450-7741     eISSN: 2300-4460    OAI    DOI: 10.18276/frfu.2016.4.82/1-08

Liste der Ausgaben / 4/2016
Wykorzystanie modelu regresji wielorakiej do określenia czynników z obszaru płynności finansowej kształtujących efektywność w przedsiębiorstwach przemysłowych

Autoren: Agnieszka Kuś

Magdalena Pawlik
Schlüsselbegriffe: efektywność płynność finansowa model regresji wielorakiej przedsiębiorstwa przemysłowe
Data publikacji całości:2016
Seitenanzahl:13 (99-111)

Abstract

Cel – W artykule przedstawiono zmienne z obszaru płynności finansowej determinujące efektywność przedsiębiorstw przemysłowych oraz wskazano siłę i kierunki wpływu tych czynników na wielkość zysku netto. Metodologia badania – Do realizacji tak określonego celu pracy wykorzystano oszacowany metodą najmniejszych kwadratów ekonometryczny model liniowy (model regresji wielorakiej). Przeprowadzone badania objęły 32 spółki produkcyjne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i dotyczyły okresu 2004–2012. Wynik – Efekty przeprowadzonej analizy wskazują, iż stosowanie umiarkowanej strategii płynności finansowej przyczynia się do poprawy efektywności działania przedsiębiorstw. Oryginalność/wartość – Przeprowadzone badania należy traktować jako punkt wyjścia dla dalszej pogłębionej analizy oddziaływania płynności finansowej na wielkość zysku netto.
herunterladen

Artikeldatei

Bibliographie

1.Bednarski L., Waśniewski T. (red.) (1996). Analiza finansowa w zarządzaniu przedsiębiorstwem. T. 2. Warszawa: Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce.
2.Chatterjee S., Hadi A.S. (2012). Regression Analysis by Example. 5th Edition. New Jersey: Wiley.
3.Rabiej M. (2012). Statystyka z programem Statistica. Gliwice: Helion.
4.Sierpińska M., Wędzki D. (2001). Zarządzanie płynnością finansową w przedsiębiorstwie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
5.Stanisz A. (2007). Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem Statistica PL na przykładach z medycyny. T. 2: Modele liniowe i nieliniowe. Kraków: StatSoft Polska.
6.Stępień K. (2009). Płynność finansowa i wypłacalność jako wyraz ewolucji celów gospodarowania. W: B. Micherda (red.), Ewolucja prawnych rozwiązań współczesnej rachunkowości. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck.
7.Stępień K. (2012). Kluczowe mierniki wyników działalności przedsiębiorstw. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 690. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, 51.
8.Stępień K. (2008). Rentowność a wypłacalność przedsiębiorstw. Warszawa: Difin.
9.Wędzki D. (2003). Strategie płynności finansowej przedsiębiorstwa, przepływy pieniężne a wartość dla właścicieli. Kraków: Oficyna Ekonomiczna.
10.Wyniki finansowe spółek giełdowych (2013). Notoria Serwis [CD].
11.Zalewski H. (1998). Finanse firmy w spółkach i innych podmiotach gospodarczych. Gdańsk: ODiDK.