Europa Regionum

ISSN: 1428-278X    OAI    DOI: 10.18276/er.2018.34-07

Lista wydań / t. 34 2018
Efektywność finansowa wiodących innowacyjnych przedsiębiorstw

Autorzy: Piotr Szklarz
Uniwersytet Szczeciński Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Katedra Metod Ilościowych
Słowa kluczowe: konkurencyjność przedsiębiorstwa innowacyjne efektywność finansowa
Data publikacji całości:2018
Klasyfikacja JEL: O31

Panuje powszechne przekonanie o pozytywnym wpływie innowacyjności na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. W tym kontekście kształtowanie się wyników finansowych wiodących, polskich przedsiębiorstw innowacyjnych na tle ich konkurentów, wydaje się interesującym obszarem badawczym. Celem artykułu jest dokonanie oceny efektywności finansowej 10 wybranych przedsiębiorstw innowacyjnych zarówno na tle branż, w jakich funkcjonują, jak i na tle ogółu przedsiębiorstw. Wybór grupy analizowanych przedsiębiorstw był zdeterminowany znaczącą skalą prowadzonych przez nie inwestycji w badania i rozwój oraz wdrażanie innowacji. Oceny dokonano porównując osiągnięte przez przedsiębiorstwa innowacyjne – dynamikę przychodów i wskaźniki rentowności z wartościami branżowymi. Dokonano także szacunku skorygowanej ekonomicznej wartości dodanej, wygenerowanej przez przedsiębiorstwa innowacyjne, w odniesieniu do rynkowych zmiennych porównawczych. Sformułowane w opracowaniu wnioski z badania mogą stanowić wkład do dyskusji na temat możliwych przemian gospodarczych związanych z inwestycjami w innowacje.

1.Brynnjolfsson, E., McAfee, A. (2016). The second machine age, work, progress, and prosperity
2.in a time of brillant technologies. New York: W.W. Norton & Company.
3.Christensen, C.M., Kaufman, S.P., Shih, W.C. (2013). Innovation Killers. How financial
4.Tools Destroy Your Capacity to Do New Things. Boston: Harvard Business School Publishing
5.Corporation.
6.Day, G.S. (2013). Is It Real? Can We Win? Is it Worth Doing? Boston: Harvard Business
7.School Publishing Corporation.
8.Drucker, P.F. (1985). The discipline of Innovation. Boston: Harvard Business School Publishing
9.Gunter McGrath, R., MacMillan, I.C. (2013). Discovery-Driven Planning. Boston: Harvard
10.Business School Publishing Corporation.
11.Janasz, W., Kozioł-Nadolna, K. (2011). Innowacje w organizacji. Warszawa: PWE.
12.Perenc, J., Hołub-Iwan, J. (red.) (2011). Innowacje w rozwijaniu konkurencyjności firm. Znaczenie,
13.wsparcie, przykłady zastosowań. Warszawa: C.H. Beck.
14.Schwab, K., Davis, N. (2018). Schaping the fourth industrial revolution. Genewa: World
15.Economic Forum.
16.Szablewski, A., Tuzimek, R. (red.) (2004). Wycena i zarządzanie wartością firmy. Warszawa:
17.Wydawnictwo Poltext.
18.Szałucki, K. (red.) (2017). Efektywność finansowa przedsiębiorstw w perspektywie podstawowych
19.zagadnień teorii i praktyki diagnozowania ekonomicznego i funkcjonowania
20.przedsiębiorstw. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
21.Walkowska, K. (red.) (2017). Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych
22.w 2016 r. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny.
23.Wegner, M. (red.) (2017). Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w latach 2014–2016.
24.Warszawa: Główny Urząd Statystyczny.
25.Young, S.D., O’Byrne, S.F. (2001). EVA and Value based Management. A Practical Guide to
26.Implementation. New York: McGraw-Hill.