Ekonomiczne Problemy Turystyki

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Ekonomiczne Problemy Turystyki

ISSN: 1644-0501     eISSN: 2353-3188    OAI    DOI: 10.18276/ept.2018.1.41-10
CC BY-SA   Open Access   DOAJ

Lista wydań / nr 1 (41) 2018
Sezonowość w turystyce nadmorskiej - problemy lokalnych rynków pracy. Przykład województwa zachodniopomorskiego

Autorzy: Kamila Radlińska
Politechnika Koszalińska
Słowa kluczowe: sezonowość turystyka rynek pracy przyczynowość Grangera
Data publikacji całości:2018-04-27

Celem badania była ocena wielkości i tendencji zmian sezonowości liczby bezrobotnych w nadmorskich regionach turystycznych w województwie zachodniopomorskim oraz ich rozkład w trakcie roku. Analiza sezonowości stanowiła podstawę do próby określenia rodzaju powiązań liczby bezrobotnych w gminach nadbałtyckich z liczbą bezrobotnych w gminach bez dostępu do morza. Zastosowana procedura pozwoliła udzielić odpowiedzi na następujące pytania: jak zróżnicowane są badane rynki pracy gmin nadmorskich pod względem poziomu oraz rozkładu wahań sezonowych liczby bezrobotnych w ciągu roku oraz jaki jest rodzaj i kierunek powiązań łączący analizowane rynki pracy. Do wyodrębnienia składnika sezonowego zastosowano procedurę Census X-12 ARIMA. Analizę powiązań przeprowadzono, wykorzystując test Johansena oraz test przyczynowości Grangera. W analizie wykorzystano dane o miesięcznej liczbie bezrobotnych w okresie od stycznia 2008 roku do grudnia 2016 roku, gromadzone przez powiatowe urzędy pracy.

1.Andriotis, K. (2005). Seasonality in Crete. Problem or a Way of Life?, Tourism Economics, 11 (2).
2.Drakatos, C. (1987). Seasonal Concentration of Tourism in Greece. Annals of Tourism Research, 14 (4).
3.Gruszczyński, M., Podgórska, M. (2004). Ekonometria. Warszawa: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Grutkowska, S., Paśnicka, E. (2007). X-12 ARIMA i TRAMO/ SEATS - empiryczne porównanie metod wyrównania sezonowego w kontekście długości próby. Materiały i Studia, 220.
4.Hamilton, J. D. (1994). Time Series Analysis. New Jersey: Princeton University Press.
5.Higham, J., Hinch, T. (2002). Tourism, sport and seasons: The challenges and potential of overcoming seasonality in the sport and tourism sectors. Tourism Management, 23 (2).
6.Koźmiński C., Michalska B. (2016). Sezonowość i zmienność ruchu turystycznego w Polsce. Ekonomiczne Problemy Turystyki, 3 (35).
7.Kusideł, E. (2000). Modele wektorowo-autoregresyjne VAR metodologia i zastosowanie. W: B. Suchecki (red.), Dane panelowe i modelowania wielowymiarowe w badaniach ekonomicznych. Łódź: Absolwent.
8.Lee, C., Galloway, G., Bergin-Seers, S., O’Mahony, B., McMurray, A. (2008). Seasonality in Tourism Industry: Impacts and Strategies. Sustainable Tourism Pty Ltd.
9.Lim, C., McAleer, M. (2001). Monthly seasonal variations. Asian tourism to Australia. Annals of Tourism Research, 28, (1).
10.Majsterek, M. (1998). Zastosowanie procedury Johansena do analizy sprzężenia inflacyjnego w gospodarce polskiej.
11.Przegląd Statystyczny, XLV.
12.Martin, J.M., Fernandez, J.A., Martin, J.A., Aguilera, J. (2017). Assessment of the Tourism’s Potential as a Sustainable Development Instrument in Terms of Annual Stability: Application to Spanish Rural Destinations in Process of Consolidation. Sustainability, 9, 1692,DOI:10.3390/su9101692.
13.Orzeszko, W. (2012). Nieliniowa identyfikacja rzędu zależności w stopach zmian indeksów giełdowych. Przegląd Statystyczny, 59.
14.Sharpe, A., Smith, J. (2005). Labour market seasonality in Canada: Trends and policy implications, (1). Centre for the Study of Living Standards.