Ekonomiczne Problemy Turystyki

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Ekonomiczne Problemy Turystyki

ISSN: 1644-0501     eISSN: 2353-3188    OAI    DOI: 10.18276/ept.2018.1.41-02
CC BY-SA   Open Access   DOAJ

Lista wydań / nr 1 (41) 2018
Problem finansowania organizacji zarządzających obszarami recepcji turystycznej - przykład struktur lokalnych

Autorzy: Jacek Borzyszkowski
Politechnika Koszalińska
Słowa kluczowe: organizacje zarządzające obszarami recepcji turystycznej finansowanie struktury lokalne
Data publikacji całości:2018-04-27

W artykule przedstawiono zagadnienie dotyczące finansowania organizacji zarządzających obszarami recepcji turystycznej (destination managament organizations -DMO) na przykładzie struktur lokalnych. W części wprowadzającej charaktery¬zowano teoretyczne zagadnienia dotyczące analizowanych organizacji, ze szczegól¬nym uwzględnieniem lokalnych DMO. W dalszej kolejności wskazano na potencjal¬ne możliwości finansowania lokalnych DMO. Na podstawie dostępnych opracowań naukowych oraz wyników badań własnych autora szczegółowo przedstawiono udział poszczególnych środków w finansowaniu badanych podmiotów. Przeprowadzona analiza wykazała szerokie spektrum potencjalnych źródeł finansowania analizowa¬nych organizacji. Z drugiej strony wykazano, że podmioty te w przeważającej mierze pozyskują znaczne środki ze źródeł publicznych. Zjawisko to jest charakterystyczne dla zdecydowanej większości organizacji.

1.A Discussion Paper Regarding Delivery of Tourism Services in Waterloo Region(2006). Municipal Chief Administra¬tive Officers in Waterloo Region.
2.Balogova, E., Derco, J., Mixtaj, D. (2011). Kosice - the European Capital of Culture in 2013 and Implementation of Destination Management. Acta Geoturistica, 2, 26-31.
3.Batarow, D., Bode, M., Jacobsen, M. (2008). Case Presentation: Destination Management Organizations (DMO) — Cross National Sites. Institutfür Wirtschaftsinformatik, Universität Münster.
4.Borzyszkowski, J. (2011). Organizacja i zarządzanie turystyką w Polsce. Warszawa-Gdańsk: CeDeWu, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.
5.Borzyszkowski, J. (2015) Organizacje zarządzające obszarami recepcji turystycznej. Istota, funkcjonowanie, kierunki zmian. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej.
6.Borzyszkowski, J. (2017). Ile lokalnych DMO funkcjonuje w Europie? Pobrane z: https://turystykawmiescie. org/2017/02/08/ile-lokalnych-dmo-funkcjonuje-w-europie/. (5.07.2017).
7.Carter, R. (2006). Destination Management and Governance: A Framework Paper for Discussion. UNWTO Ulysses Conference.
8.Crouch, G.I. (2007). Modelling Destination Competitiveness. A Survey And Analysis Of The Impact Of Competitiveness Attributes. CRC for Sustainable Tourism Pty Ltd 2007, Australia.
9.Destination Management & Marketing. The Role of DMO (2010). Bologna: ECONSTAT, Strategies for Travel Industry. Ford, R.C., Peeper, W.C. (2008). Managing Destination Marketing Organizations. Orlando: ForPer Publications. Gartrell, R.(1994). Strategic partnerships. W: Destination marketing for convention and visitor bureaus.
10.Dubuque:Kendall/Hunt Publishing Co.
11.Gretzel, U., Fesenmaier, D.R., Formica, S., O’Leary, J.T. (2006). Searching for the Future: Challenges Faced by Destina¬tion Marketing Organizations. Journal of Travel Research, 45, 116-126.
12.Grzela, J. (2011), Region, regionalizm, regionalizacja- wybrane aspekty teoretyczne. Studia i Materiały. Miscellanea Oeconomicae, 15, 1, 11-27.
13.Holesinska, A. (2013). DMO - A dummy-made organ or a really working destination management organization. Czech Journal of Tourism, 2 (1), 19-36.
14.Kamann, S. (2008). Destination Marketing Organizations in Europe. An In-Depth Analysis. Breda: Destination Market¬ing Association International (DMAI) - NHTV Breda University of Applied Sciences.
15.Morgan, N. (2012). Time for Mindful Destination Management and Marketing. Journal of Destination Marketing Management, 1, 8-9.
16.Mendling, J., Rausch, M., Sommer, G. (2005). Reference Modelling for Destination Marketing Organisations — the Case of Austrian National Tourist Office. Regensburg: Proceedings of the 13th European Conference on Information Systems (ECIS 2005).
17.Middleton, V.T.C., Clark, J. (2002). Marketing in Travel and Tourism. Oxford: Butterworth Heinemann.
18.Padurean, L. (2010). Looking at Destination Governance Through Three Lenses. Vienna: BEST EN.
19.Pawlicz, A. (2008). Promocja produktu turystycznego. Turystyka miejska. Warszawa: Difin.