Colloquia Theologica Ottoniana

ISSN: 1731-0555     eISSN: 2353-2998    OAI
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 2/2014
La Passione di Cristo in una sceneggiatura delle orgini di Frate Jacopone da Todi
(DONNA DE PARADISO (RAJSKA PANI): MĘKI PAŃSKIEJ W ORYGINALNYM SCENARIUSZU Z POCZĄTKU WŁOSKIEJ LITERATURY NAPISANA RZEZ BRATA JACOPONE DA TOD)

Autorzy: Angelo Rella
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Słowa kluczowe: święte przedstawienie Jacopone Lauda dramat scenariusz dialog samotność łzy Maryja
Data publikacji całości:2014

Niewątpliwie Donna de Paradiso Jacopone da Todi to prawdziwe arcydzieło, które wydaje się inspirować nowoczesny teatr oraz, przede wszystkim, scenarzystów filmowych. Jestem przekonany, że Jacopone sugeruje nam „wizję”, nieustannie przekształcając język literacki na język wizualny. Tekst mnicha, w mojej opinii, ma w sobie istotę pisma „siódmej sztuki”, czyli mając „widzialności” jako pierwszą cechę i „akcję” jako jego specyfikę, wskazuje na to, co Italo Calvino nazywał „kinem psychicznym”. Podobnie jak autorzy tworzący po II wojnie światowej, u których występuje alienacja współczesnego człowieka, poprzez dialogi-monologi zredukowane do minimum Jacopone pokazuje cierpienie, samotność i brak możliwości komunikowania się cierpiącej Matki. Słuchacze-czytelnicy w średniowieczu nie mogli, podobnie jak dzisiaj, pozostać obojętni wobec wizualnej aluzji do Pasji, do przemocy zawartej w jej prezentacji.

1.Ageno F., Prefazione a Iacopone da Todi, Laudi, Trattato e Detti, Firenze 1953.
2.Bettarini R., Introduzione a Jacopone da todi e le Laude, in C. Segre, C. Ossola, Antologia della poesia italiana. Duecento, Torino 1997.
3.Calvino I., Lezioni americane, Milano 1988.
4.Contini G., Poeti del Duecento, Milano 1960.
5.D’Ancona A., Jacopone da Todi il giullare di Dio del XIII secolo, succ. in «Atanor», 1914
6.Didi-Huberman G., Puissances de la fi gure. Exegese et visualite dans l’art chretien, in Encyclopaedia Universalis. Symposium, Encyclopaedia Universalis, Paris 1009 [la traduzione italiana con il titolo Potenze della fi gura è stata pubbicata in U.M. Olivieri (a cura di), Le immagini della critica, Torino 2003].
7.Papini G., Introduzione a Jacopone da Todi, Le Laude, Firenze 1923.
8.Pasolini P.P., Empirismo eretico, Saggi su Lingua, Letteratura e Cinema, Milano 1972.
9.Pazzaglia M., Letteratura italiana. Testi e critica con lineamenti di storia letteraria, vol. 1, Milano 1993.
10.Ungaretti G., La poesia di Iacopone da Todi, ora in P. Montefoschi (a cura di), Vita d’un uomo. Viaggi e lezioni, Milano 2000