Colloquia Germanica Stetinensia

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Colloquia Germanica Stetinensia

ISSN: 2450-8543    OAI    DOI: 10.18276/cgs.2016.25-08
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS  DOAJ

Lista wydań / nr 25
Zu der Schnittstelle zwischen den konzeptuellen Metaphern und Konzeptualisierungen am Beispiel ausgewählter Nominalphrasen mit adjektivischem Attribut
(O mechanizmach kognitywnych na styku metafor konceptualnych i konceptualizacji na przykładzie wybranych fraz nominalnych z przydawką przymiotnikową)

Autorzy: Jolanta Mazurkiewicz-Sokołowska
Uniwersytet Szczeciński, Wydział Filologiczny
Słowa kluczowe: lingwistyka kognitywna metafory konceptualne konceptualizacje
Data publikacji całości:2016
Liczba pobrań ?: 475

Artykuł stanowi przyczynek do dyskusji o charakterze myślenia i języka. Wychodząc z założenia o generalnie metaforycznym charakterze tych procesów zwraca się uwagę na mechanizmy zachodzące na styku ogólnego pojmowania systemu pojęciowego i indywidualnych konceptualizacji poszczególnych ludzi. Ilustracji wzajemnego oddziaływania mechanizmów ścierających się na styku obu płaszczyzn służą analizowane przykłady.

1.Baumgärtner, Klaus. „Die Struktur des Bedeutungsfeldes“. In: Satz und Wort im heutigen Deutsch, hrsg. v. Hugo Moser. Düsseldorf: Schwann, 1967.
2.Bierwisch, Manfred. „Semantics“. In: New Horizons in Linguistics, hrsg. v. John Lyons. Harmondsworth: Penguin, 1970.
3.Drosdowski, Günther, Wolfgang Müller, Werner Scholze-Stubenrecht, Matthias Wermke. Duden Deutsches Universalwörterbuch. 3. Aufl. Mannheim: Bibliographisches Institut und Brockhaus AG, 1996.
4.Fauconnier, Gilles. Mental spaces. Aspects of Meaning Construction in Natural Languages. Cambridge: MIT Press, 1985.
5.Givón, Talmy. „Prototypes: between Plato and Wittgenstein“. In: Noun Classes and Categorization, hrsg. v. Colette Craig, 77–102. Amsterdam: Benjamins, 1986.
6.Katz, Jerrold, Jerry Fodor. „The Structure of a Semantic Theory“. Language 39 (1963): 170–210.
7.Kleiber, George. Prototypensemantik: eine Einführung. Tübingen: Narr, 1993.
8.Lakoff, George, Mark Johnson. Metaphors we live by. Chicago: The University of Chicago, 1980.
9.Lakoff, George, Mark Johnson. Metafory w naszym życiu. Warszawa: PIW, 1988.
10.Langacker, Ronald. Foundations of cognitive grammar. Vol. I: Theoretical Prerequisites. Stanford: Stanford University Press, 1987.
11.Langacker, Ronald. Gramatyka kognitywna. Kraków: Universitas, 2009.
12.Lyons, John. Semantics. Vol. 2. Cambridge: CUP, 1977.
13.Mazurkiewicz-Sokołowska, Jolanta. Zur individuell-subjektiven Prägung der Bedeutung am Beispiel ausgewählter Ess- und Trinkwaren (Danziger Beiträge zur Germanistik, Bd. 51, hrsg. v. Andrzej Kątny, Katarzyna Lukas, Czesława Schatte). Frankfurt a. M.: Peter Lang, 2015.
14.Miller, George, Philip Johnson-Laird. Language and Perception. Cambridge/MA: Harvard University Press, 1976.
15.Rosch, Eleanor. Human Categorization. In: Studies in Cross-Cultural Psychology. Vol. 1, hrsg. v. Neil Warren, 1–49. London: Academic Press, 1977.
16.Wittgenstein, Ludwig. Philosophical Investigations. New York: Macmillan, 1953.