Autobiografia Literatura Kultura Media

ISSN: 2353-8694    OAI    DOI: 10.18276/au.2014.1.2-07
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / nr 1 (2) 2014
Pomiędzy cierpieniem a trywializacją: cielesność trans i jej filmowe reprezentacje

Autorzy: Grzegorz Stępniak
Słowa kluczowe: transgender cielesność gender seksualność queer
Data publikacji całości:2014

Przedmiotem analizy w tekście jest specyfika doświadczenia i cielesności osób transgenderowych. Wychodząc od definicji tego rodzaju tożsamości i jej uwikłania w normy genderowe i seksualne, autor pokazuje, że obecnie nie mieści się ona w sztywnych ramach, a bardziej polega na nieustannej negocjacji sensów i znaczeń. Zamiast jednak odwoływać się do codziennego życia subkultur queer czy społeczności transgenderowych, narażając się przy tym na fetyszyzujące, etnograficzne niemal spojrzenie na wybrany problem, autor skupia się na interpretacji kulturowych reprezentacji jednostek trans, jakie można odnaleźć we współczesnym amerykańskim kinie. Przeprowadzając komparatystyczną analizę filmów: Cal do szczęścia oraz Transamerica, autor tekstu krytycznie odczytuje konkretne zabiegi narracyjne i formalne, jakie mają służyć stworzeniu kulturowych wizerunków osób trans, podkreślając ich stereotypowość, opresyjność, ale i niekiedy wyzwoleńczą moc.

1.Halberstam „Jack” Judith, In a Queer Time & Place. Transgender Bodies, Subcultural Lives, New
2.York University Press, New York and London 2005.
3.Salamon Gayle, Assuming a Body: Transgender and Rhetorics of Materiality, Columbia University
4.Press, New York 2010.
5.Serano Julia, Whipping Girl. A Transsexual Woman on Sexism and the Scapegoating of Femininity,
6.Seal Press, Berkley 2007.
7.Spade Dean, Normal Life. Administrative Violence, Critical Trans Politics, and The Limits of Law,
8.South End Press, Brooklyn, New York 2011.