Autobiografia

ISSN: 2353-8694     DOI: 10.18276/au.2016.1.6-14

Lista wydań / nr 1 (6) 2016
Mężczyzna w oczach kobiety nowoczesnej – w świetle ankiety „Bluszczu” (1932)

Rok wydania:2016
Słowa kluczowe: podwójna moralność piekło mężczyzn emancypacja mężczyzn czasopismo „Bluszcz” ankieta
Autorzy: Joanna Szyszko-Trojanowska
Uniwersytet Szczeciński

Artykuł analizuje ankietę „O nowy typ mężczyzny”, przeprowadzoną w 1932 roku przez „Bluszcz”, najdłużej istniejący (1865–1939) i najpopularniejszy polski magazyn kobiecy. Tytuł ankiety sugerował zakwestionowanie patriarchalnego modelu męskości, który po wojnie uległ – zdaniem redakcji i wyemancypowanych czytelniczek „Bluszczu” – wyczerpaniu. W ankiecie udział wzięły polskie pisarki, publicystki, działaczki społeczne, literaci oraz czytelniczki, odpowiadając na łamach pisma na pytania dotyczące m.in. natury męskości, typu mężczyzny powojennego, stosunku mężczyzn do emancypacji, rodziny, „podwójnej moralności”. Ankieta nie miała konkluzji w postaci portretu nowego modelu męskości i mężczyzny, świadczyła raczej o utrwaleniu się zdobyczy ruchu emancypacyjnego i procesu równouprawnienia Polek po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i nadaniu kobietom praw politycznych w 1918 roku.