Autobiografia Literatura Kultura Media

ISSN: 2353-8694     eISSN: 2719-4361    OAI    DOI: 10.18276/au.2022.1.18-02
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / nr 1 (18) 2022
Od emocjonalnej do relacyjnej historii wiedzy: pojęcia, zwroty, kierunki

Autorzy: AGNIESZKA SOBOLEWSKA ORCID
Sorbonne Université / Uniwersytet Warszawski Institut für die Wissenschaften vom Menschen
Słowa kluczowe: Emocje historia emocji materialność laboratorium humanistyka
Data publikacji całości:2022-12

Artykuł stanowi wprowadzenie do emocjonalnej historii wiedzy, która w ostatnich latach rozwinęła się we Francji w antropologii, socjologii i historii nauki. Autorka podejmuje refleksję nad opublikowaną w 2019 roku pracą Françoise Waquet Une histoire émotionnelle du savoir. XVIIe-XXIe siècle (Emocjonalna historia wiedzy. XVII–XXI wiek) i analizuje ją w szerokim kontekście interdyscyplinarnej refleksji nad historią wiedzy oraz nauki. Celem artykułu jest wskazanie na najważniejsze rozpoznania Waquet i zestawienie ich z innymi propozycjami pojawiającymi się w obszarze historii nauki.

1.Afeltowicz, Łukasz. „Aneks. Laboratorium myśli, czyli kilka uwag na temat technologii pracy naukowej”. W: Łukasz Afeltowicz, Modele, artefakty, kolektywy. Praktyka badawcza w perspek¬tywie współczesnych studiów nad nauką, 417–450. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2012.
2.Burke, Peter. Społeczna historia wiedzy. Tłum. Anna Kunicka. Warszawa: Aletheia, 2016.
3.Bourdieu, Pierre. Homo academicus. Paris: Les Éditions de Minuit, 1984.
4.Collins, Randall. A Global Theory of Intellectual Life. Cambridge–London: Harvard University Press, 1998.
5.Jacob, Christian, red. Lieux de savoir: 1. Espaces et communautés, 2. Les mains de l’intellect. Paris: Éditions Albin Michel, 2007–2011.
6.Kuhn, Thomas. Struktura rewolucji naukowych. Tłum. Helena Ostromęcka. Warszawa: Aletheia, 2001.
7.Renn, Jürgen. The Evolution of Knowledge. Rethinking Science for the Anthropocene. Princeton: Princeton University Press, 2020.
8.Sobolewska, Agnieszka. Autoekonomie Juliana Ochorowicza. Codzienne praktyki piśmienne i badaw¬cze psychologa. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2021.
9.Waquet, Françoise. Une histoire émotionnelle du savoir. XVIIe-XXIe siècle. Paris: CNRS, 2019.
10.Waquet, Françoise. L’Ordre matériel du savoir. Comment les savants travaillent, XVIe-XXIe siècles. Paris: CNRS, 2015.
11.Waquet, Françoise. Dans les coulisses de la science. Petites mains et autres travailleurs invisibles. Paris: CNRS, 2022.
12.Waquet, Françoise. Parler comme un livre. L’oralité et le savoir (XVIe-XXe siècle). Paris: CNRS, 2003.
13.Waquet, Françoise. „Łacina – język powszechnej komunikacji”. W: Łacina jako język elit, red. Jerzy Axer, 461–477. Warszawa: OBTA: DiG, 2004.