Autobiografia Literatura Kultura Media

ISSN: 2353-8694     eISSN: 2719-4361    OAI    DOI: 10.18276/au.2020.2.15-02
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / nr 2 (15) 2020
Trzy słowniki autobiograficzne. Kilka refleksji o przemianach spojrzenia na autobiograficzne praktyki piśmienne

Autorzy: PAWEŁ RODAK ORCID
Słowa kluczowe: słownik autobiograficzny praktyka autobiograficzna życiopisanie
Data publikacji całości:2020

Autor omawia trzy słowniki autobiograficzne (dwa zostały pomyślane jako takie, w trzecim udział haseł związanych z tym obszarem badań jest wyraźny) pochodzące z różnych kręgów językowych i opierające się na odmiennych metodologiach i perspektywach badawczych. Mimo różnic wszystkie trzy, jak przekonuje, dowodzą, z jednej strony, nieustannie rosnącego wpływu perspektywy autobiograficznej zarówno w badaniach nad literaturą, jak i w codziennym doświadczeniu, z drugiej zaś pilnej potrzeby poszerzenia granic pojmowania autobiografizmu, którego dziś już nie sposób zamknąć w kategoriach literackich i literaturoznawczych.

1.Artères, Philippe, Paweł Rodak, red. Antropologia pisma. Od teorii do praktyki. Warszawa: Wydaw¬nictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2010.
2.Głowiński, Michał, Teresa Kostkiewiczowa, Aleksandra Okopień-Sławińska, Janusz Sławiński. Słownik terminów literackich, red. Janusz Sławiński. Wrocław: Ossolineum, 1988.
3.Godlewski, Grzegorz, Agnieszka Karpowicz, Marta Rakoczy, Paweł Rodak, red. Almanach antropo¬logiczny. Communicare 4. Twórczość słowna/Literatura, performance, tekst, hipertekst. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2014.
4.Godlewski, Grzegorz, Agnieszka Karpowicz, Marta Rakoczy, Paweł Rodak, red. Od aforyzmu do zinu. Gatunki twórczości słownej. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2014.
5.Godlewski, Grzegorz, Agnieszka Karpowicz, Marta Rakoczy, red. Antropologia praktyk językowych. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2016.
6.Jaworski, Stanisław. Podręczny słownik terminów literackich. Kraków: Universitas, 2007.
7.Jolly, Margaretta, red. Encyclopedia of Life Writing. Autobiographical and Biographical Forms. 1. wyd. T. 1: A–K. London–New York: Routledge, 2001.
8.Jolly, Margaretta, red. Encyclopedia of Life Writing. Autobiographical and Biographical Forms. 1. wyd. T. 2: L–Z. London–New York: Routledge, 2001.
9.Karpowicz, Agnieszka. „Poławianie gatunków. Twórczość słowna w antropologicznej sieci”. W: Od aforyzmu do zinu. Gatunki twórczości słownej, red. Grzegorz Godlewski, Agnieszka Karpowicz, Marta Rakoczy, Paweł Rodak, 7–27. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2014.
10.Lavocat, Françoise. Fait et fiction. Pour une frontière. Paris: Éditions du Seuil, 2016.
11.Lejeune, Philippe. „Dziennik osobisty – wprowadzenie do rozumienia pewnej praktyki”. Tłum. Magda Rodak, Paweł Rodak. W: tegoż, „Drogi zeszycie…”, „drogi ekranie…”. O dziennikach oso¬bistych, wybór, wstęp i oprac. Paweł Rodak, 33–45. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2010.
12.Lejeune, Philippe. Napisać swoje życie. Droga od paktu autobiograficznego do dziedzictwa auto¬biograficznego. Tłum. Aneta Słowik, Małgorzata Sakwerda. Wrocław: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, 2017.
13.Lejeune, Philippe. „Pakt autobiograficzny”. Tłum. Aleksander Wit Labuda. Teksty. Teoria literatury, krytyka, interpretacja 5 (1975): 31–49.
14.Lejeune, Philippe. „Praktyka dziennika osobistego. Projekt ankiety”. Tłum. Agnieszka Karpowicz. W: tegoż, „Drogi zeszycie…”, „drogi ekranie…”. O dziennikach osobistych, wybór, wstęp i oprac. Paweł Rodak, 277–297. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2010.
15.Lejeune, Philippe. „La révolution autobiographique”. W: tegoż, Signes de vie. Le pacte autobiogra¬phique 2, 209–214. Paris: Éditions du Seuil, 2005.
16.Lejeune, Philippe, Catherine Bogaert. Un journal à soi. Histoire d’une pratique. Paris: Les Éditions Textuel, 2003.
17.Lejeune, Xavier-Édouard. Calicot. Enquête de Michel et Philippe Lejeune. Paris: Éditions Montalba, 1984.
18.Sierotwiński, Stanisław. Słownik terminów literackich. Teoria i nauki pomocnicze literatury. Wro¬cław: Ossolineum, 1986.
19.Simonet-Tenant, Françoise. Introduction to Dictionnaire de l’autobiographie. Écriture de soi de lan¬gue française, Françoise Simonet-Tenant, Michel Braud, Jean-Louis Jeannelle, Philippe Lejeune, Véronique Montémont, 7–11. Paris: Honoré Champion Éditeur, 2017.
20.Simonet-Tenant, Françoise, Michel Braud, Jean-Louis Jeannelle, Philippe Lejeune, Véronique Montémont, red. Dictionnaire de l’autobiographie. Écritures de soi de langue française. Paris: Honoré Champion Éditeur, 2017.