Autobiografia Literatura Kultura Media

ISSN: 2353-8694    OAI    DOI: 10.18276/au.2019.2.13-09
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / nr 2 (13) 2019
Między bliskością i dystansem, czyli o dwóch wielkich biografiach dwóch wielkich polskich pisarzy (Gombrowicz i Herbert)

Autorzy: PAWEŁ RODAK ORCID
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski
Słowa kluczowe: biografia Witold Gombrowicz Zbigniew Herbert Andrzej Franaszek Klementyna Suchanow
Data publikacji całości:2019

W artykule zestawiono ze sobą i porównano dwie wybitne biografie dwóch wybitnych polskich pisarzy: biografię Witolda Gombrowicza, napisaną przez Klementynę Suchanow, i biografię Zbigniewa Herberta, napisaną przez Andrzeja Franaszka. Przy porównaniu autor zwrócił uwagę zarówno na podobieństwa, jak i różnice między nimi. Obie prace zostały napisane na podstawie olbrzymiego materiału archiwalnego, obie opisują szczegółowo tak aktywność pisarską, jak i życie prywatne autorów, obie są napisane z wielką pasją. Jednocześnie biografię Gombrowicza cechuje bardzo duża bliskość jej autorki w stosunku do opisywanego bohatera, w biografii Herberta natomiast zachowany jest niezbędny dystans.

1.Benton, Michael. Literary Biography. An Introduction. Chichester: Wiley-Blackwell, 2009.
2.Biografia, historiografia dawniej i dziś: biografia nowoczesna – nowoczesność biografii, red. Ryszard Kasperowicz, Elżbieta Wolicka. Lublin: Wydawnictwo TN KUL, 2005.
3.Franaszek, Andrzej. Herbert. Biografia. T. 1: Niepokój, t. 2: Pan Cogito. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2018.
4.Gautier, Brigitte. La poésie contre le chaos. Une biographie de Zbigniew Herbert. Paris: Les Éditions Noir sur Blanc, 2018.
5.Gombrowicz, Rita. Gombrowicz w Argentynie. Świadectwa i dokumenty 1939–1963. Tłum. Zofia Chądzyńska, Anna Husarska. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2004.
6.Gombrowicz, Rita. Gombrowicz w Europie. Świadectwa i dokumenty 1939–1963. Tłum. Oskar Hedemann,
7.Maryna Ochab, Julia Juryś, Wojciech Karpiński, Jerzy Jarzębski. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2006.
8.Hamilton, Nigel. Biography. A Brief History. Cambridge: Wiley-Blackwell, 2009.
9.Jarzębski, Jerzy. Gombrowicz. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2004.
10.Kaczmarek, Olga. Hasło „Biografia”, w: Od aforyzmu do zinu. Gatunki twórczości słownej, red. Grzegorz
11.Godlewski, Agnieszka Karpowicz, Marta Rakoczy, Paweł Rodak, wstęp Agnieszka Karpowicz. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2014.
12.Łukasiewicz, Jacek. Herbert. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2001.
13.Madelénat, Daniel. La Biographie. Paris: PUF, 1984.
14.Suchanow, Klementyna. Gombrowicz. Ja, geniusz. T. 1–2. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2017.