Annales Neophilologiarum

ISSN: 1734-4557     eISSN: 2353-2823    OAI    DOI: 10.18276/an.2016.10-11

Lista wydań / 10 (2016)
Cinque anni prima del quidditch: La Pallastrada di Stefano Benni
(Pięć lat przed quidditch'em: Stefano Benni i jego Piłka Uliczna)

Autorzy: Angelo Sollano
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Słowa kluczowe: Stefano Benni włoski postmodernizm fikcyjne gry sportowe “piłka uliczna”
Data publikacji całości:2016

Prawdopodobnie Stefano Benni nie chciałby, aby o jego powieści „La Compagnia dei Celestini” (1992) mówiono „kultowa”. Łatwo jednak stwierdzić, że wiele cytatów z tej książki można znaleźć w sieci, oraz że niektóre jego neologizmy weszły na stałe do mowy potocznej. Jednym z takich neologizmów jest określenie „pallastrada” (Piłka Uliczna) - nazwa, którą Benni w swojej książce zdefiniował prostą, popularną na całym świecie grę. Do rozegrania gry potrzeba zaledwie kilkoro przyjaciół, otwartej przestrzeni i piłki. W rzeczywistości można obejść się nawet bez piłki. Autor nie ogranicza się jednak do zwykłego opisu rozgrywki sportowej, przypisuje jej, bowiem mityczne pochodzenie oraz wyznacza dla niej metafizycznego opiekuna: w ten sposób Piłka Uliczna staje się lepszą alternatywą dla swojego oficjalnego odpowiednika, ponieważ nie ma w niej stadionów, strojów piłkarskich i - przede wszystkim - sponsorów. To metafora wolności i jedności, która rozprzestrzeniła się w Europie również za sprawą stworzonego na podstawie powieści, francuskiego filmu animowanego „Foot 2 rue”.

1.Benni S., La compagnia dei Celestini, Feltrinelli, Milano 1992.
2.Benni S., Leggere, scrivere, disobbedire. Conversazione con Goffredo Fofi, Minimum fax, Roma 1999
3.Baricco A., Utopia nonostante la realtà, “L’indice” n.5 1993, p.10
4.Boria M., I romanzi di Stefano Benni, in: Il romanzo contemporaneo: voci italiane, a cura di Pellegrini F., Tarantino E., Troubador Publishing Ltd, Leicester 2006
5.Cappellini M.M., Stefano Benni, Cadmo, Fiesole 2008