Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2021.35-13
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 3/2021 (35)
Konrad Burdziak, Samobójstwo w prawie polskim, Wolters Kluwer, Warszawa 2019

Autorzy: Andrzej Gawliński ORCID
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Data publikacji całości:2021
Liczba pobrań ?: 364

Od wieków samobójstwo jest przedmiotem ożywionej dyskusji. Pozostaje w kręgu zainteresowania m.in. filozofów, socjologów, psychologów, kulturoznawców, a także prawników. Nie da się ukryć, że były – i wciąż są prowadzone – rozważania na temat prawa człowieka do targnięcia się na własne życie. Nastawienie społeczeństwa do tego czynu czy kontekst religijny oraz kulturowy dawały wyraz w jego penalizacji lub jej braku. Samobójca podlegał ocenie moralnej i prawnej. Przez jednych był stygmatyzowany i uznawany za grzesznika, dla innych jawił się jako bohater, często odbierający sobie życie w imię ważnej idei. Wielowymiarowość i złożoność zjawiska powoduje, że dziś trudno dokonać jednej, ogólnej oceny. Należy jednak stwierdzić, że tak naprawdę żadna grupa społeczna, a także systemy prawne nie pozostają obojętne wobec samobójstwa.