Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2021.35-04
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS

Lista wydań / 3/2021 (35)
Współudział w samobójstwie (kwestia dobra prawnego).

Autorzy: Mikołaj Małecki ORCID
Uniwersytet Jagielloński
Słowa kluczowe: samobójstwo współdziałanie dobro prawne kryminalizacja
Data publikacji całości:2021
Liczba stron:11 (53-63)
Cited-by (Crossref) ?:
Liczba pobrań ?: 853

Abstrakt

W artykule poruszono zagadnienie uzasadnienia kryminalizacji współudziału w targnięciu się przez inną osobę na własne życie w kontekście ochrony dobra prawnego, jakim jest życie człowieka. Rozważono, pod jakimi warunkami uzasadnione może być funkcjonowanie przepisu przewidującego karalność za współudział w czynie, którego dysponent zrzeka się ochrony własnego dobra prawnego. Stwierdzono, że osoba dopuszczająca się zamachu samobójczego nie atakuje dobra chronionego prawem, gdyż nie należy mówić o życiu człowieka jako dobru prawnym w relacji danej osoby do jej własnego życia. Życie człowieka pozostaje jednak dobrem prawnym w relacjach erga omnes, niezależnie od tego, czy mowa o człowieku dążącym do unicestwienia swojego własnego życia. Przyjęto w rezultacie, że kryminalizacja przestępstwa opisanego w art. 151 k.k. nie może być kwestionowana z odwołaniem się do argumentacji bazującej na dobru prawnym.
Pobierz plik

Plik artykułu

Bibliografia

1.Boecjusz, Przeciw Eutychesowi i Nestoriuszowi, w: Boecjusz, Traktaty teologiczne, R. Bielak, A. Kijewska (tłum.), Kęty 2001.
2.Budyn-Kulik M., Doprowadzenie i pomoc do samobójstwa w polskim prawie karnym, w: M. Mozgawa (red.), Samobójstwo, Warszawa 2017.
3.Burdziak K., Kierowanie wykonaniem samobójstwa i polecenie jego wykonania w polskim prawie karnym, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 2014, nr 4.
4.Burdziak K., Samobójstwo w prawie polskim, Warszawa 2019.
5.Garlicki L., Wojtyczek K., w: L. Garlicki, M. Zubik (red.), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, t. II, Warszawa 2016.
6.Kardas P., w: W. Wróbel, A. Zoll (red.), Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz. Tom I. Komentarz do art. 1–52 k.k., Warszawa 2016.
7.Pohl Ł., Kierowanie wykonaniem samobójstwa oraz polecenie jego wykonania w polskim prawie karnym (analiza de lega lata i postulaty de lege ferenda), w: A. Michalska-Warias, I. Nowikowski, J. Piórkowska-Flieger (red.), Teoretyczne i praktyczne problemy współczesnego prawa karnego. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Tadeuszowi Bojarskiemu, Lublin 2011.
8.Tarapata S., Dobro prawne w strukturze przestępstwa. Analiza teoretyczna i dogmatyczna, Warszawa 2016.
9.Zoll A., Odpowiedzialność karna za czyn niesprowadzający zagrożenia dla dobra prawnego, w: J. Majewski (red.), Formy stadialne i postacie zjawiskowe popełnienia przestępstwa, Toruń 2007.
10.Zoll A., w: A. Zoll (red.), Kodeks karny. Część szczególna, t. 2, Komentarz do art.117–277 k.k., Warszawa 2013.