Acta Iuris Stetinensis

Wcześniej: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Acta Iuris Stetinensis

ISSN: 2083-4373     eISSN: 2545-3181    OAI    DOI: 10.18276/ais.2020.29-04
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  CEEOL  ERIH PLUS

Lista wydań / 1/2020 (29)
Evolution of the suicides’ right to funeral and burial in Canon Law and Polish Law

Autorzy: Paweł Kaźmierski
Słowa kluczowe: suicides right to a burial ecclesiastical funeral Polish funeral law Canon law
Data publikacji całości:2020
Liczba pobrań ?: 442

For centuries, funeral law was not too favourable to suicides. Admittedly, at the dawn of Christianity this group of the deceased was not refused religious funeral celebrations or a burial, yet, the situation changed along with the Catholic religion gaining significance. At the beginning of the Middle Ages, suicides were deprived of the right to a religious funeral. Furthermore, in the 11th century the ecclesiastical legislator forbade burial for suicides in “holy places.” Until modern times, therefore, suicides were buried at a distance from grave- yards. This in practice often indicated a burial insulting human dignity. The monopoly on religious funeral regulations only ended in Europe at the end of the 18th century, when state authorities took an interest in funeral law. On Polish soil, the more enlightened regulations of the Partitioners were enforced in the 19th century. In addition, the Act on burying the de¬ceased passed in 1932 led to the necessary standardization of provisions of national funeral law, while the binding provisions of the Act on cemeteries of 1959 provided equality of rights for the deceased in the access to a place of burial at a cemetery. Finally, in the second half of the 20th century, the ecclesiastical legislator introduced amendments to the Canon Law al- lowing (in certain instances) a Catholic funeral for a suicide. The liberalization of the Canon Law provisions, therefore, exemplifies wider transformations in the spirit of the conciliar aggiornamento

1.Bojko, J., Okruszyny z Gremboszowa, Lwów 1911.
2.Borecki, P. and Winiarczyk-Kossakowska, M., Prawo pogrzebowe, Warszawa 2013. Bosek, L., Cywilnoprawny status zwłok ludzkich, in: Bosek, L., (ed.), System prawa me¬dycznego. Tom 1. Instytucje prawa medycznego, Warszawa 2018.
3.Duma, P., Grób alienata. Pochówki dzieci nieochrzczonych, samobójców i skazańców w późnym średniowieczu i dobie wczesnonowożytnej, Kraków 2010.
4.Fischer, A., Zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego, Lwów 1921.
5.Gołąb, J., Prawo do pogrzebu i jego wykonanie w prawie kanonicznym i prawie polskim, Rzeszów 2004.
6.Hołyst, B., Stosunek religii do samobójstwa, in: Hołyst, B., Suicydologia, Warszawa 2012.
7.Insadowski, H., Kościelne prawo pogrzebowe, Włocławek 1930.
8.Janczewski, Z., Ewolucja przepisów dotyczących pogrzebów kościelnych od Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 roku, “Prawo Kanoniczne” 2000, No. 1-2.
9.Kolbuszewski, J., Cmentarze, Wrocław 1996.
10.Kubiak, A.E., Pogrzeby to nasze życie, Warszawa 2009.
11.Leszczyński, P., Centralna administracja wyznaniowa IIRP - Ministerstwo Wyznań Re¬ligijnych i Oświecenia Publicznego, Warszawa 2006.
12.Majer, P., Pogrzeb symboliczny po donacji zwłok na cele naukowe - aspekty prawno kano¬niczne, “Annales Canonici” 2016, No. 12.
13.Mezglewski, A., Posiadanie cmentarzy, in: Mezglewski, A., et al., Prawo wyznaniowe, Warszawa 2011.
14.Pawluk, T., Prawo kanoniczne według Kodeku Jana Pawła II. Tom 1. Zagadnienia wstępne i normy ogólne, Olsztyn 2015.
15.Pietrzak, M., Prawo wyznaniowe, Warszawa 2013.
16.Płaza, S., Historia prawa w Polsce na tle porównawczym. Cz. 3. Okres międzywojenny, Kraków 2001.
17.Rudnicki, S., Prawo do grobu. Zagadnienia cywilistyczne, Kraków 1999.
18.Sobczak, A., Poradnik cmentarny. Kościelne i cywilne normy prawne o cmentarzach i chowaniu zmarłych, wraz z orzecznictwem, Gniezno 2003.
19.Tunia, A., Recepcja prawa wewnętrznego związków wyznaniowych w prawie polskim, Lublin 2015.
20.Walencik, D., Prawo do pogrzebu katolickiego a prawo do pochówku na cmentarzu wyznaniowym, in: Zubert, B.W. and Sztyk, W.J. (eds.), Munus sanctificandi: gaudium vel onus? Zadanie uświęcenia: radość czy ciężar?, Panewniki 2009.
21.Wrzyszcz, A., Samobójstwo w prawie obowiązującym na ziemiach polskich do 1932 roku, in: Mozgawa, M. (ed.), Samobójstwo, Warszawa 2017.