Analiza i Egzystencja

CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS  DOAJ

Lista wydań / 60 (2022)
Allocating Hospital Beds in the Pandemic
(Alokacja łóżek szpitalnych w pandemii)

Autorzy: Katarzyna de Lazari-Radek ORCID
Uniwersytet Lódzki

Peter Singer ORCID
Princeton University
Słowa kluczowe: Covid-19 pandemia racjonowanie pomocy medycznej ograniczone zasoby godność człowieka
Data publikacji całości:2022

Pandemia Covid-19 poddała próbie poglądy bioetyków na temat alokacji ograniczonych zasobów opieki zdrowotnej. Rozważamy stanowiska zajmowane przez organizacje medyczne i krajowe rady etyki we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji. W kilku wypowiedziach tych organów pojęcie godności ludzkiej odgrywa kluczową rolę. Twierdzimy, że użycie tego pojęcia nie pomaga w debacie etycznej. Bronimy poglądu, że decyzje dotyczące alokacji ograniczonych zasobów powinny być podejmowane na podstawie zasady maksymalizacji korzyści netto dla dotkniętych nimi osób. Kończymy pytaniem, czy fakt, że w niektórych regionach, po szczepieniu, które stały się powszechnie dostępne, niedobór łóżek szpitalnych był w dużej mierze spowodowany przez członków społeczności, którzy zdecydowali się nie szczepić przeciwko wirusowi wywołującemu Covid-19, powinien odgrywać rolę w przydzielanie zasobów niezaszczepionym osobom, które później zachorowały na ten wirus.

1.Locke, J. (1689). An Essay Concerning Human Understanding. Book II, XXVII, 9. Available on Project Gutenberg, at: https://www.gutenberg.org/cache/epub/10615/pg10615.html.
2.Marckmann, G. et al. (2020). “Decisions on the allocation of intensive care resources in the context of the COVID-19 pandemic: Clinical and ethical commendations of DIVI, DGINA, DGAI, DGIIN, DGNI, DGP, DGP and AEM.” Medizinische Klinik – Intensivmedizin und Notfallmedizin Suppl 3. Published online July 29, 2020.
3.Palazzani, L. (2020). “The pandemic and the ethical dilemma of limited resources: Who to treat?” Bioethics Update vol. 6(2), 67–79.
4.Sidgwick, H. (1907). The Methods of Ethics (7th ed.). London: Macmillan and Company.
5.Torbjörn, T. (2019). Setting Health Care Priorities: What ethical theories tell us. New York: Oxford University Press.
6.Wood, R. et al. (2021). “The Value of Triage during Periods of Intense COVID-19 Demand: Simulation Modeling Study.” Medical Decision Making, 41, 393–407.