Analiza i Egzystencja

ISSN: 1734-9923     eISSN: 2300-7621    OAI    DOI: 10.18276/aie.2022.58-01
CC BY-SA   Open Access   DOAJ  ERIH PLUS  DOAJ

Lista wydań / 58 (2022)
Mundus imaginalis. On some liminal adventures of the imagination
(Mundus imaginalis. O liminalnych przygodach wyobraźni)

Autorzy: Marta Ples-Bęben ORCID
Uniwersytet Śląski
Słowa kluczowe: filozofia wyobraźni filozofia islamska mundus imaginalis Henri Corbin Jean-Jacques Wunenburger
Data publikacji całości:2022
Klasyfikacja JEL: I30 I31

Celem artykułu jest analiza kategorii mundus imaginalis sformułowanej przez Henry’ego Corbina na podstawie filozofii muzułmańskiej (alam al-misal). Corbina inspirowali muzułmańscy mistycy uznający istnienie granicznej sfery wyobrażeniowej, pośredniczącej między światem zmysłowym i światem inteligibilnym. Dla Corbina, u którego można także dostrzec wpływy CG. Junga i A. Koyré, mundus imaginalis staje się narzędziem przydatnym do analizy wyobraźni (rozumianej jako aktywna władza poznawcza), ale także kondycji współczesnego człowieka. Kontrapunktem poszerzającym refleksję nad mundus imaginalis są badania Jeana-Jacquesa Wunenburgera, który – sięgając między innymi do analiz Corbina – kładzie nacisk na wielopoziomowość i strukturalny charakter zarówno władzy wyobraźni, jak i jej wytworów. W obydwu interpretacjach tej kategorii kluczowe zdają się być następujące pytania: co mundus imaginalis wnosi do rozumienia istoty wyobraźni oraz ludzkiego świata wyobrażeń? Z jakim ujęciem wyobraźni wiąże się uznanie tej kategorii? Na te pytania próbuję odpowiedzieć w artykule.

1.Corbin, H. (1993). History of Islamic Philosophy. Transl. by L. Sherrard with the assistance of P. Sherrard. London–New York 1993: Kegan Paul International in association with Islamic Publications Ltd.
2.Corbin, H. (1964). Mundus Imaginalis or the Imaginary and the Imaginal. Retrieved from: https://www.amiscorbin.com/bibliographie/mundus-imaginalis-or-the-imaginary-and-the-imaginal/ (accessed 19. 10. 2021).
3.Jung, CG. (1968). Psychology and alchemy. Transl. by R.F.C. Hull. New York: Routledge & Kegan Paul Ltd.
4.Jung, CG. (2009). The Red Book. Liber novus. Ed. S. Shamdasani. Transl. by M. Kyburz, J. Peck, S. Shamdasani. New York: W. W. Norton & Company.
5.Miri, SI. (2013). Henry Corbin and the Resolution of Modern Problems by Recourse to the Concept of the Imaginal Realm. Al-Mustafa, 2 (3), 117–142.
6.Piątak, Ł. (2012). Ontologia i topografia Mundus Imaginalis u Szihab ad-Dina as-Suhrawardiego oraz Muhi ad-Dina Ibn Arabiego. Przegląd Orientalistyczny, 1–2, 22–33.
7.Proulx, D. (2019) Henry Corbin et imaginatio vera. In: R. Barontini, J. Lamy (eds.), L’histoire du concept d’imagination en France (de 1918 à nos jours) (pp. 187–195). Paris: Classiques Garnier.
8.Turner, V. (1969). The ritual process structure and anti-structure. New York: Routledge.
9.Wunenburger, JJ. (2010). Dwoisty język: antynomia i ambiwalencja. Transl. from French by M. Cieśla-Korytowska. In: Persefona, czyli dwie strony rzeczywistości. M. Cieśla-Korytowska, M. Sokalska (eds). Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
10.Wunenburger, JJ. (2002). La vie des images. Grenoble: Presses Universitaires de Grenoble.
11.Wunenburger, JJ. (1997). Philosophie des images. Paris: Presses Universitaires de France.