Acta Biologica

ISSN: 2450-8330    OAI    DOI: 10.18276/ab.2017.24-14
CC BY-SA   Open Access   DOAJ

Lista wydań / No. 24
Lichen biota of the “Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego” nature reserve in the Cedynia Landscape Park (NW Poland)
(Biota porostów rezerwatu “Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego” w Cedyńskim Parku Krajobrazowym)

Autorzy: Anetta Wieczorek
University of Szczecin, Deparment of Ecology & Environmental Protection, Institute for Research on Biodiversity, Faculty of Biology

Andrzej Łysko
Department of Environmental Protection and Management, Western Pomeranian University of Technology
Słowa kluczowe: porosty kserotermiczne porosty rzadkie gatunki chronione porosty zagrożone rezerwat przyrody NW Polska
Data publikacji całości:2017

Porosty rezerwatu “Wrzosowiska Cedyńskie im. Wiesława Czyżewskiego” badano w 2005 i 2011 roku. Na badanym obszarze zaobserwowano 103 gatunki porostów. Wśrod nich 23 taksony to gatunki nowe na tym obszarze, niektóre z nich to porosty kalcyfilne np. Agonima gelatinosa i Collema crispum. Wiele z nich jest rzadkich na polskich nizinach, np. Cladonia stellaris, Rhizocarpon geographicum, R. polytropa, Stereocaulon condensatum i S. incrustatum.